Drukowany Quadcopter

Jakiś czas temu na forum reprapowo.pl pojawił się wątek o budowie quadcoptera. Quadcopter budowa Zacząłem śledzić ten wątek, w którym użytkownicy wypowiadali się na temat swoich doświadczeń z qudaem. Okazało się, że jest wiele osób, które się w to bawią jak i też osoby, które dały się wciągnąć w budowę quada. Budowa nie jest prosta ale przy odpowiednim instruktarzu jaki i wytrwałości i cierpliwości do szukania informacji można zbudować własnego wielowirnikowca. Czytając wątek dałem się i ja wciągnąć w budowę, ale chciałem by rama quada była drukowana, by móc w razie wypadku dodrukować sobie części. Szukając projektów na thingiverse znalazłem dwa, które są interesujące:
Crossfire 2 – http://www.thingiverse.com/thing:234867
Spyda 500 – http://www.thingiverse.com/thing:160607
Oba projekty się przenikają i korzystają z podobnych elementów. Rama CF2 jest na planie kwadratu a S500 na planie trapezu (przy takim układzie łatwiej zorientować się gdzie przód a gdzie tył quada). Pierwszy projekt ma tą zaletę, że jest do niego dołączona instrukcja krok po kroku co i jak drukować, jak złożyć i zawiera listę komponentów, które trzeba zakupić. SPYDA 500 nie ma takiego BOMu, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać listę części z CF2. Oba projekty doczekały się wielu modyfikacji ze trony użytkowników „thingi”, który zaprojektowali części pod konkretne elementy elektroniki:
Spyda 500 http://www.thingiverse.com/search?q=spyda+500&sa=
Crossfire http://www.thingiverse.com/search?q=crossfire&sa=
Ja zdecydowałem się na Spyda 500, już pierwsze elementy się wydrukowały np ramię i płyta, a w chwili pisania drukuje się drugie ramię.